Podsumowanie 2020 roku

Napisał Administrator 31.12.2020

Przed nami ostatnie godziny 2020 roku. Roku trudnego, zdominowanego przez pandemię koronawirusa, która mocno wpłynęła na nasze codzienne życie. Świat, który znaliśmy do tej pory znacznie się zmienił, również ten sportowy. Jak zapamiętamy mijające dwanaście miesięcy?

Styczeń to oczywiście początek przygotowań do rundy wiosennej. W tym okresie nasz zespół rozegrał mecze kontrolne m.in. z Gryfem Wejherowo i Bytovią Bytów. Nasi piłkarze wykonywali w tym okresie ogromną pracę, intensywnie przygotowując się do wymagającej rundy wiosennej. Podczas zimowych przygotowań nasza drużyna przebywała także na kilkudniowym obozie przygotowawczym w Ustroniu Morskim, podczas którego obok dalszych, wymagających treningów, nie brakowało również zespołowej integracji.

Okres zimowy to także Halowy Turniej Piłki Nożnej dla Dzieci im. Stanisława Figasa. W 2020 roku odbyła się 60. edycja tego wyjątkowego turnieju. Z bardzo dobrej strony w zmaganiach kategorii starszej zaprezentowali się młodzi gracze naszego klubu z rocznika 2008/09, którzy w emocjonujących okolicznościach sięgnęli po wygraną w turnieju!

Mecze o stawkę w 2020 roku nie rozpoczęły się dla naszego zespołu najlepiej. W meczu Pucharu Polski ZZPN nasza drużyna uległa po rzutach karnych Wieży Postomino. Tydzień później nasi piłkarze w pełni zrehabilitowali się za to niepowodzenie, wygrywając w pierwszym wiosennym meczu o ligowe punkty z Pogonią II Szczecin 3:0.

Wygrana ta potwierdziła, że podczas zimowego okresu przygotowawczego nasz zespół wykonał ogromną pracę i wszyscy z nadzieją oczekiwali na kolejne ligowe pojedynki.

Na początku marca zaczęły jednak do nas docierać informacje o pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Nasze życie zaczęło mocno się zmieniać. Wiele instytucji i obiektów zostało zamkniętych, wychodziliśmy z domu tylko za najważniejszymi potrzebami życiowymi. Również świat sportu został wywrócony do góry nogami. Ligowe rozgrywki zostały najpierw zawieszone, a po kilku tygodniach przedwcześnie zakończone. Juniorzy starsi, którzy w ubiegłym sezonie wywalczyli awans do rozgrywek makroregionalnych, zdołali rozegrać w tych zmaganiach tylko dwa spotkania.

Po zawieszeniu ligowych zmagań, nasi piłkarze realizowali indywidualne rozpiski treningowe przygotowane przez sztab szkoleniowy, jednocześnie oczekując na informacje dotyczące przyszłości ligowych rozgrywek.

Pandemia koronawirusa nie sprawiła, że nasz klub zamknął się na otaczającą rzeczywistość, oczekując tylko i wyłącznie na rozwój sytuacji związanej z dokończeniem ligowych zmagań. Z inicjatywy kapitana naszej drużyny – Daniela Wojciechowskiego, nasi piłkarze rozpoczęli akcję pomocy seniorom w codziennych czynnościach. W okresie pandemii właśnie starsze osoby są najbardziej narażone na zakażenie i ciężki przebieg choroby.

Nasza drużyna włączyła się również w pomoc instytucjom, które w czasie pandemii znalazły się szczególnie w trudnym położeniu. Stąd wizyty w koszalińskim Hospicjum oraz Szpitalu Wojewódzkim, podczas których nasz zespół nie tylko wręczył przedstawicielom wyżej wymienionych instytucji niezwykle ważne w tym czasie maseczki, ale również zaprezentował pracownikom i podopiecznym placówek pokazowy trening piłki nożnej, który z pewnością był dla tych osób oderwaniem od trudnej rzeczywistości.

Maj to stopniowe odmrażanie gospodarki, również sportu. Najpierw zespoły wróciły do zajęć w kilkuosobowych grupach, a po kilku tygodniach dozwolone zostały treningi całymi drużynami.

W międzyczasie podjęta została decyzja o zakończeniu ligowych zmagań począwszy od trzeciej ligi, po rozgrywki młodzieżowe i dziecięce.

Lato to przygotowania do nowego sezonu. Sezonu, który był wielką niewiadomą, jak po okresie zamknięcia będą funkcjonowały kluby sportowe. Nasz zespół przygotował się do nowego rozdania niezwykle intensywnie, a jednym z punktów przygotowań było zgrupowanie w Polanowie.

Z początkiem sierpnia rozpoczęliśmy nowy sezon. W trakcie rundy jesiennej nasza drużyna zmagała się z kilkoma problemami, przede wszystkim zdrowotnymi. Sztab szkoleniowy rzadko miał do swojej dyspozycji wszystkich zawodników. Mimo to, nasz zespół rozegrał kilka dobrych meczów, jak chociażby z Bałtykiem Koszalin (3:0) czy Chemikiem Police (6:0), w kilku innych do zdobycia kompletu punktów zabrakło wyłącznie skuteczności pod bramką rywali.

Jak w sporcie bywa, nie zabrakło również trudniejszych momentów, jak mecze z Polonią Środa Wielkopolska (0:4) i Pogonią II Szczecin (1:6).

Najlepszymi strzelcami po jesiennych rozgrywkach są gracze, którzy latem wzmocnili naszą drużynę – Adam Gross (sześć goli) i Daniel Chyła (pięć trafień).

Warto wspomnieć o kolejnych młodych zawodnikach, którzy zadebiutowali na trzecioligowych boiskach, jak Kacper Grygiel, Kacper Pawlak, Cezary Zalewski i Bartosz Stankiewicz oraz Adrian Pytlewski, który wrócił do naszego klubu po wypożyczeniu do Sokoła Karlino.

Ligowe zmagania zostały rozpoczęte z udziałem publiczności, obowiązywał wówczas limit 50 procent miejsc na trybunach, jednak w trakcie rundy jesiennej, w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem nowych ograniczeń, spotkania odbywały się bez udziału kibiców.

Za nami trudny rok 2020. Przed nami rok 2021, który z pewnością będzie równie wymagający. Zarówno w sferze zmagań z pandemią, jak i sportowej rywalizacji. Wielu z nas ma nadzieję, że w najbliższych miesiącach stopniowo będziemy wracać do normalnego funkcjonowania, ponownie spotkamy się na stadionie i będziemy mogli wspólnie wspierać naszych zawodników. Przed naszą drużyną okres trudny, ale właśnie w takich chwilach wiele razy pokazywaliśmy, że wspólnie możemy osiągnąć naprawdę wiele.

D jak Drużyna! Niech to hasło w dalszym ciągu przyświeca nam w najbliższych miesiącach!